A hosszútávú autósport már évekkel ezelőtt a hidrogénmeghajtást helyezte a figyelme középpontjában. Nem véletlenül.
Bár kétségtelen, hogy az elmúlt években komoly fejlődésen ment keresztül az akkumulátor-technológia, egy 6, 8 vagy akár 24 órás verseny követelményeitől még mindig nagyon távol áll.
Le Mans-ban egyetlen etapot is nehéz lenne végigcsinálni akkumulátorban tárolt energiával. És nem egyet, hanem több mint 30-at kellene, amire nincs kipróbált és bizonyítottan működő megoldás.
Az ACO éppen ezért már akkor a hidrogénhajtás felé fordította a figyelmét, amikor a motorsport más szakágaiban még csak kezdtek elterjedni az akkus megoldások.
A GreenGT már 2009-ben dolgozni kezdett a H2-modellen, ami 2013-ban indult volna a Garage 56-program keretében, ám hamar kiderült, még nem tart ott a technológia. A szervezők viszont látták benne a potenciált, így született meg a MissionH24-program, melynek célja egy Le Mans 24h-győzelemre is képes hidrogénhajtású technológia kifejlesztése.
A program első terméke a LMPH2G volt, amely 2018-ban futotta első bemutató körét Spában, majd részt vett a Michelin Le Mans Cup szabadedzésein is. Később bemutatkozott a H24, és ez a modell összesen négy MLMC-futamon ért célba.
Hamarosan pedig érkezik a harmadik generáció, ami nem csak az UFO-megjelenés miatt figyelemreméltó. A program vezetői állítják, a hidrogén-technológia alapjainak fejlesztése befejeződött, ezzel az autóval már a teljesítmény növelése a cél.
A MissionH24 legújabb autója
Fotó: From Official Website
„A kutatás, a fejlesztés, a visszaellenőrzés és a hajtáslánc (hidrogén-cella, tank, elektromotorok, akkumulátor, stb.) alapvető problémáinak felkutatását szolgáló tesztek lényegi szakasza mostanra lezárult. A figyelem mostantól a teljesítményre irányul. Ezzel az autóval már az a célunk, hogy versenyre keljünk más meghajtású technikákkal a pályán” – olvasható a MissionH24 közleményében.
Az új autó számos területen jelent komoly előrelépést az eddig látott H24 modellhez képest.
A Symbio hidrogéncella már a legújabb MFCS-technológiát (multi-stack) hordozza magában, maximális teljesítménye eléri a 300 kW-t, és a tervezők szerint nagyjából 50%-kal jobb az energiasűrűsége, mint a korábbi változaté.
A MissionH24 legújabb autója
Fotó: From Official Website
A súlycsökkentésnek a fejlesztés szinte minden területén nagy jelentősége volt; az egyelőre még név nélküli új modell 1300 kilós lesz, azaz 150 kilóval könnyebb, mint a H24.
A Plastic Omnium által gyártott tankok is hozzájárulnak a súlyvesztéshez. Az autóba két 3,9 literes tank kerül, amelyben 700 bar nyomáson tárolják a hidrogént. A rendszer tömege 100 kg, és a megnövelt mennyiségű hidrogénnel a tervek szerint 25-30 perc versenyzésre lesz képes a gép.
A MissionH24 legújabb autója
Fotó: From Official Website
A legújabb generációs MissionH24-autót már egyetlen elektromotor hajtja (a kiinduló H2-modellben még négy, a legutóbbi H24-ben pedig kettő volt), ami 18 kiló megspórolását tette lehetővé. Teljesítménye 650 kW (több mint 870 LE), és váltóra sincs hozzá szükség.
A kasztni alapja továbbra is az ADESS cég által gyártott LMP3-as monokokk. Az aero-csomagot teljesen átalakították, a súlycsökkentés idáig is elért, de keskenyebbé vált a pilótafülke is, így a hagyományos „kétüléses” kialakítással ellentétben a versenyző itt már középen foglal helyet.
A MissionH24 legújabb autója
Fotó: From Official Website
Bár az autó hidrogénnel megy, akkumulátor ebbe is kell. A fejlesztéseknek köszönhetően ezen a fronton 12 kg-t sikerült megspórolni. A rendszer folyamatos energiaellátása mellett ez az akku „gyűjti” a fékezés során visszanyert energiát is.
Az autó minden részletre kiterjedő tervezésével jövő márciusig szeretnének elkészülni, és kereken egy év múlva kezdenék a hajtás fékpadon történő tesztjét. Az autó összeszerelése és első pályatesztje 2025 januárjában várható.
A MissionH24 legújabb autója
Fotó: From Official Website
Más historias